با توجه به اینکه بیش از 85 درصد اطلاعات مورد استفاده در سازمانهای دولتی ماهیت مکانی دارند و عنصر کلیدی این اطلاعات موقعیت جغرافیایی عوارض نسبت به سایر عوارض میباشد. gisیک سیستم اطلاعات جغرافیایی ((GIS این امکان را فراهم خواهد کرد تا این اطلاعات مکانمند ذخیره و مورد پردازش قرار گیرند. GIS قادر است به عنوان يك بانك اطّلاعاتي مطمئن و كارآمد، اطّلاعات صحيح و بهنگام شبكه آب و فاضلاب را در زمان و مكان مناسب و نتايج بدست آمده از پردازش آنها را تحت بهترين شرايط استاندارد نگهداري كرده و در زمينه‌هاي مختلف برنامه‌ريزي، طراحي و توسعه، امور بهر‌ه‌برداري و ... در اختيار كاربران قرار دهد. در واقع طرح جامع سامانه اطلاعات مكاني صنعت آب و فاضلاب درنظر دارد تا يك زيرساختار اطلاعاتي و سيستمي مناسب در بكارگيري GIS در صنعت آب ايجاد و ارائه نمايد و پاسخگوي نيازهاي كاربران در طراحي و پياده‌سازي GIS به منظور مديريت بهينه شبكه آب و فاضلاب باشد. 

خدمات آبرسانی قابل اعتماد از داشتن یک پایگاه داده اطلاعاتی مناسب بدست می آید. GIS فقط یک ابزار برای قرار دادن لوله ها و امکانات دیگر نیست. در حال حاضر یک نقشه راه کامل برای درک بهتر، بهینه سازی اجرای عملیات در صنعت آب و فاضلاب می باشد. با ادغام اطلاعات و داده های بروز شده و ذخیره آنها و با اشتراک گذاشتن نقشه های تعاملی شما می دانید که چگونه منابع مالی و انسانی را مدیریت کنید.
 در اين راستا شرکت آب و فاضلاب استان گیلان به عنوان يكي از پيشگامان استفاده از سيستم GIS در صنعت آب و فاضلاب، اقدام به مديريت، ويرايش، به روزرساني و تبادل كليه اطّلاعات مكاني و توصيفي خود در بستر  GIS نموده است.
 
 
 

. تعداد بازدید: 1633.

برنامه ها و اقدامات حوزه GIS

اهداف راه اندازي سيستم GIS در آب و فاضلاب استان گیلان

IMAGE

با توجه به اینکه شرکت آب و فاضلاب از مهمترین نهادهای تمامی شهرها محسوب شده و وظیفه حیاتی تامین و توزیع آب را...

دوشنبه, 09 مرداد 1396

از اقدامات انجام شده در بخش GIS: تهيه سامانه اطلاعات مکانی شبکه فاضلاب شهرستان رشت و شهرهای استان گیلان

IMAGE

تهيه سامانه اطلاعات مکانی شبکه فاضلاب شهرستان رشت و شهرهای استان گیلان1- نیاز سنجی و آنالیز نیازها : در این...

دوشنبه, 09 مرداد 1396

مقالات حوزه سامانه های مکان محور

ارزیابی مخاطرات محیطی و ژئومورفولوژیکی و نقش آن در حمل و نقل جاده ای (مطالعه موردی گردنه الماس)

IMAGE

ارزیابی مخاطرات محیطی و ژئومورفولوژیکی و نقش آن در حمل و نقل جاده ای (مطالعه موردی گردنه الماس) Assessment of environmental...

دوشنبه, 09 مرداد 1396

اخبار GIS

در نشست کارگروه آب و پدافند غیرعامل استان گیلان عنوان شد: آبفای شهری گیلان از دستگاههای فعال در کار زیرساختی GIS و فعالیتهای 12گانه پدافند غیرعامل است

IMAGE

به گزارش دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان گیلان ، در نشست کارگروه آب و پدافند غیرعامل...

سه شنبه, 04 خرداد 1395

برگزاری سمینار یکروزه روشهای پیاده سازی GIS در آبفای گیلان

IMAGE

به گزارش دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان گیلان ، سمینار یکروزه عملیات پیاده سازی GIS طی 6...

چهارشنبه, 29 آبان 1392