صفحه اصلی > GIS 

سامانه اطلاعات مکان محور (GIS)

 

با توجه به اینکه بیش از 85 درصد اطلاعات مورد استفاده در سازمانهای دولتی ماهیت مکانی دارند و عنصر کلیدی این اطلاعات موقعیت جغرافیایی عوارض نسبت به سایر عوارض میباشد. gisیک سیستم اطلاعات جغرافیایی ((GIS این امکان را فراهم خواهد کرد تا این اطلاعات مکانمند ذخیره و مورد پردازش قرار گیرند. GIS قادر است به عنوان يك بانك اطّلاعاتي مطمئن و كارآمد، اطّلاعات صحيح و بهنگام شبكه آب و فاضلاب را در زمان و مكان مناسب و نتايج بدست آمده از پردازش آنها را تحت بهترين شرايط استاندارد نگهداري كرده و در زمينه‌هاي مختلف برنامه‌ريزي، طراحي و توسعه، امور بهر‌ه‌برداري و ... در اختيار كاربران قرار دهد. در واقع طرح جامع سامانه اطلاعات مكاني صنعت آب و فاضلاب درنظر دارد تا يك زيرساختار اطلاعاتي و سيستمي مناسب در بكارگيري GIS در صنعت آب ايجاد و ارائه نمايد و پاسخگوي نيازهاي كاربران در طراحي و پياده‌سازي GIS به منظور مديريت بهينه شبكه آب و فاضلاب باشد.

خدمات آبرسانی قابل اعتماد از داشتن یک پایگاه داده اطلاعاتی مناسب بدست می آید. GIS فقط یک ابزار برای قرار دادن لوله ها و امکانات دیگر نیست. در حال حاضر یک نقشه راه کامل برای درک بهتر، بهینه سازی اجرای عملیات در صنعت آب و فاضلاب می باشد. با ادغام اطلاعات و داده های بروز شده و ذخیره آنها و با اشتراک گذاشتن نقشه های تعاملی شما می دانید که چگونه منابع مالی و انسانی را مدیریت کنید.
در اين راستا شرکت آب و فاضلاب استان گیلان به عنوان يكي از پيشگامان استفاده از سيستم GIS در صنعت آب و فاضلاب، اقدام به مديريت، ويرايش، به روزرساني و تبادل كليه اطّلاعات مكاني و توصيفي خود در بستر GIS نموده است.

 

 

برنامه ها و اقدامات حوزه GIS

مستندات GIS (الزامات، دستورالعمل ها، استانداردها و روش ها)

اخبار GIS

مقالات حوزه سامانه های مکان محور

فصلنامه نقشه و اطلاعات مکانی گیلانشناسنامه صفحه
عنوان صفحه : GIS
مرجع اطلاعات : مرجع اطلاعات تنظیم نشده است
توسط : مدیر سیستم
آخرین به روزرسانی : 1398/11/08