صفحه اصلی > درباره ما > امور و مناطق تابعه > امور آبفا > شهرستان و امور آبفا آستارا 

شهرستان و امور آبفای آستارا

آدرس امور آب و فاضلاب شهری آستارا: فلکه گاز- خیابان شهید رستمیان - جنب تعاونی تاکسیرانی

تلفن: 5262645 - 0182

کد پستی: 64179-43916


اين شهرستان شامل يك شهر مي باشد و مساحت آن برابر با 334 كيلومتر مربع بوده و در 199 كيلومتري شمال غرب رشت و در طول 52/48 و عرض 25/38 جغرافيايي واقع شده است.
جمعيت آن بالغ بر 68951 نفر مي باشد كه 34446 نفر يعني 9/49 درصد از جمعيت شهرستان آستارا را شهر نشينان و 34505 نفر يعني 1/50 درصد را روستانشينان تشكيل مي دهند.
اين شهرستان در شمال غربي گيلان واقع شده است؛ در مغرب اين شهرستان، كوههاي پوشيده از جنگل تالش و در مشرق، سواحل درياي خزر قرار دارد كه سواحل آن شني همراه با قلوه سنگهاي بزرگ است و به علت نزديكي كوه به دريا، عمق آب يكباره در نزديكي ساحل زياد مي شود. در شمال اين شهرستان، رودخانه آستاراچاي قرار دارد كه خط مرزي بين ايران و جمهوري آذربايجان است و آستارا را به دو بخش آستاراي ايران و آستاراي جمهوري آذربايجان تقسيم مي كند.
آستارا كلمه اي تالشي است كه تالشيان آنرا «هسته رو» يا «آسته رو» تلفظ مي كنند. اطلاق اين نام به اين شهر به اين دليل بوده كه سالها پيش در اين ناحيه تپه هاي شني، بركه ها، مردابها و نيزارهايي وجود داشته كه راه رفتن در آنها مستلزم احتياط بوده و از اين لحاظ آهسته رو يا آسته رو ناميده شده و به مرور زمان پس از آنكه عده اي از اطراف اردبيل و نواحي ديگر به اين شهر مهاجرت نمودند و در آنجا مسكن گزيدند، آن را آستارا تلفظ نمودند. از زمان قاجاريه به بعد به سبب صدور كالا و آمد و شد نظاميان و ارتباط ميان آذربايجان و گيلان، آمد و شد بازرگانان و خارجيان و مسافرت تجار و ساكنين اين شهر به نقاط مختلف روسيه و ديگر ممالك اروپايي سبب گرديد تا تمدن جديد اروپا زودتر به اين شهرستان رواج پيدا كند؛ بطوري كه همزمان با تأسيس دارالفنون در تهران، در آستارا نيز مدرسه ملي صادقيه افتتاح گرديد و در سال 1300 نيز يك مدرسه دخترانه و همچنين يك كتابخانه و قرائتخانه داير گرديد.
آستارا به علت اينكه شهرستان مرزي است داراي گمرك مي باشد كه اين اداره تا قبل از سال 1353 زير نظر گمرك انزلي و پس از آن به طور مستقل و تابع گمرك منطقه مركز و شمال كشور قرار گرفته است.

 شناسنامه صفحه
عنوان صفحه : شهرستان و امور آبفا آستارا
مرجع اطلاعات : مرجع اطلاعات تنظیم نشده است
توسط :
آخرین به روزرسانی : 1397/03/05