صفحه اصلی > درباره ما > امور و مناطق تابعه > امور آبفا > شهرستان و امور آبفا رودبار 

شهرستان و امور آبفا رودبار

آدرس امور آب و فاضلاب شهری رودبار: بلوار امام خمینی - جنب پارک شهید چمران

تلفن: 4019 - 0132622

کد پستی: 13159-44619


اين شهرستان شامل 7 شهرمي باشد و شهرهاي آن عبارتند از : رودبار ـ منجيل ـ لوشان ـ رستم آباد ـ توتكابن ـ جيرنده ـ بره سر. شهرستان رودبار به مساحت 3/2574 كيلومتر مربع در 75 كيلومتري جنوب رشت و در طول 24/49 و عرض 48/36 جغرافيايي واقع شده است و جمعيت اين شهرستان 122187 نفر مي باشد كه 63692 نفر يعني 1/52 درصد از جمعيت اين شهرستان را شهرنشينان و 58495 نفر يعني 9/47 درصد را روستانشينان تشكيل مي دهند.
شهرستان رودبار در كنار سفيد رود واقع شده و منطقه اي كوهستاني است و مرتفع ترين شهرستان استان گيلان مي باشد كه مهمترين قله آن در اين شهرستان، درفك است كه 2705 متر ارتفاع دارد. اين شهرستان تحت تاثير توده هواي خشك و نيمه خشك ناحيه مركزي ايران قرار دارد و در تمام مدت سال در مسير بادهاي دائمي دره سفيد رود مي باشد و كمتر روزي پيش مي آيد كه در شهر منجيل، يكي از توابع اين شهرستان، باد نوزد. در اين منطقه بعلت پايين بودن مقدار بارش و كوهستاني بودن، ميزان آب كم است به طوري كه حتي آب آشاميدني مردم به زحمت تأمين مي گردد در حاليكه رودخانه دائمي مهمي چون سفيدرود نيز در اين ناحيه جريان دارد.
شهرستان رودبار در گذشته ، به علل سياسي مهاجر پذير بوده است. اين مهاجران دو گروه بوده اند:
گروه اول: مخالفان حكومتها كه به اين منطقه پناهنده مي شدند.
گروه دوم: ايلات مختلفي مانند قبايل ترك و كرد كه توسط حكومتهاي وقت (صفويه و افشاريه) به اين نواحي منتقل مي شدند تا از قيام اين مخالفان جلوگيري كنند.
از نظر زبان و لهجه، شهر رودبار را ميتوان مرز گيلان دانست چه با عبور از اين شهر و ورود به شهر منجيل، از ميزان افرادي كه به گويش گيلكي سخن ميگويند كم شده و ترك زبانها بيشتر مي شوند. اين تشابه لهجه، پيوند اقتصادي اين منطقه را با قزوين زيادتر كرده است. از نظر تاريخي، در اين شهر آثار باستاني فراواني وجود دارد كه بخشي از آن در چراغعلي تپه و تپه مارليك به دست آمده است.
از محصولات مهم كشاورزي اين ناحيه ميتوان گندم، جو، يونجه، برنـج، حبـوبات، پياز، سيب زميني، سبزيجات و صيفي جات و سرانجام زيتون با توليد سالانه حدود 9800 تن را نام برد.
از موارد ديگر اهميت اقتصادي اين شهرستان وجود كارخانجات سيمان و معادن متعدد بوده كه در كشور شناخته شده هستند و مهمترين آنها كارخانه سيمان لوشان و معدن زغال سنگ سنگرود مي باشد.
وجود نيروگاههاي برق سفيدرود و لوشان در اين شهرستان نيز حائز اهميت فراوان است.
ساخت صابون با كمك روغن زيتون از نكات قابل توجه در رودبار مي باشد.
روستاي هرزويل كه قدمت تاريخي دارد در شهر منجيل قرار دارد.

 

نمودار تشکیلات تفصیلی امور آب و فاضلاب رودبار

 

 شناسنامه صفحه
عنوان صفحه : شهرستان و امور آبفا رودبار
مرجع اطلاعات : مرجع اطلاعات تنظیم نشده است
توسط : مدیر سیستم
آخرین به روزرسانی : 1397/08/07